Yeni Trend: İllüstrasyon Pazarlaması

Siz de Instagram feed’inize bakarken fotoğraflanmış karelerin yanı sıra illüstratif çizimler ile karşılaşmıyor musunuz? Bir ürün içeren, markanın imajını yansıtan, bir yaşam biçimi tasvir eden çizimler yavaş yavaş sosyal medyayı ele geçirmeye başladı. Hem de bunu kullanan sadece kendi hünerlerini pazarlamak isteyen illüstratörler değil. Lüks moda evleri de işin içinde.

olfactories-pradaGeçtiğimiz günlerde Prada Olfactories isimli parfüm serisi için yeni bir iletişim kampanyası başlattı. Her bir parfüm için, içindeki kokuyu sembolize eden sürreel görseller tasarladı. Parfümlerin içindeki aromaları kolay ayırt edilir kılmak için illüstrasyonu seçen marka çok da akıllı bir yol kullandı. Çünkü Olfactories serisinden çıkan her parça birbiriyle tamamen aynı görüntüye sahip.

Benzer şekilde, Dolce&Gabbana yeni makyaj koleksiyonunun iletişimi Instagram üzerinde IMG_1872hazırladığı illüstratif çizimler üzerine kurguladı. Görsellerin içine koleksiyona ait renk tonları enjekte edildi. Ve çizimlerin aldığı on binlerce ‘like’ oranına bakarsak, Dolce&Gabbana’nın iletişim planı oldukça başarılı oldu.

MiuMiu geçtiğimiz aylarda lanse ettiği ilk parfümünün tanıtımı için gerçekleştirdiği fotoğraf çekimini tamamen illüstrasyon tekniğiyle yorumladı. Missoni yeni parfümünün Laura Gulshani isimli illüstratör tarafından yorumlanmış halini kendi Instagram sayfasına taşımayı tercih etti. Balmain ise IMG_1753Kim Kardashian game aplikasyonundaki karakterleri giydirdi. Sonra defilelerine gönderme yaparak giydirdiği bu ‘fashionista’ karakterleri kendi Instagram hesabında bir güzel sergiledi.IMG_1752

 

IMG_1873Bence illüstrasyona karşı en sürükleyici yaklaşımlardan birini Gucci gösterdi. Dünyanın farklı yerlerinden birçok sanatçı #guccigram etiketi altında markanın kodlarını ve/veya ürünlerini çizimlerle birleştirerek yepyeni eserler yarattı. Gucci de bu eserleri ardındaki sanatçıyı promote eder biçimde kendi Instagram hesabına yansıttı.

Saydıklarım illüstrasyon aşkıyla yoğrulmuş pazarlama örneklerinden sadece birkaç tanesi. Bu tekniğin popülerleşmesi elbette farklı olmak, akılda kalmak, ilgi çekmek adına yaşandı. Hatta ürünü bir ‘contex’ içerisinde müşteriye daha kapsamlı biçimde aktarabilmek de kurguya müdahil. Her şeyin anlık, dinamik ve aşırı hızlı olduğu Instagram dünyasında illüstrasyon kolaylıkla yer buldu. Ancak illüstrasyonun modaya bu denli entegre oluşunu sadece Instagram jenerasyonuna bağlamak hata olur.

Çizim modanın özünde var bir defa. Herhangi bir ürün için ilk adım, hayaldeki tasarımı kalem kağıt kullanarak resme dökmekle başlıyor. Bu sebeptendir ki, illüstrasyon moda dünyasına cuk diye oturuyor. cosmopolitan-illustrSonra, illüstrasyonun popülaritesinin bu denli artması ilk defa görülen bir yenilik değil de, olsa olsa bir ‘comeback’ hamlesi olarak nitelendirilebilir. Çünkü illüstrasyonun esas altın çağını yaşadığı yıllar, 20.yy’ın ortalarıydı. Moda çekimleri rengarenk çizimlerle süslenir dergilerin kapaklarına taşınırdı. İllüstrasyonun show alanı işte bu kadar genişti. Sonra renkli fotoğraf makinalarının çıkışı ile bu çizimler yokuş aşağı yol aldı. Ta ki Instagram gençliğinin hükmüne kadar…

Donald_Robertson_Fashion_Illustration_USPŞimdi moda evleri illüstrasyon içeren iletişimler için ‘inhouse’ ekipler çalıştırabildiği gibi, yıldızı parlayan illüstratörler ile de işbirliği yapıyor. @drawbertson ismi ile tanınan Donald Robertson, Sally Spratt, Minjee Kang…. gibi. İllüstrasyonların bir kısmı söz konusu ürün yapılırken
geçilen hazırlık aşamasını resmetmek için
kullanılıyor.louboutin-shoe-illustr Diğer bir kısım, (yukarıda bahsettiğim Prada örneği gibi) moda evlerinin sanatsal boyutuna vurgu yapıyor. Bir başka grup illüstrasyon ise bir ürünü pazarlamak kaygısı olmaksızın markanın imajını perçinlemek, geliştirmek, değiştirmek için kullanılıyor.

Kendimden örnek vermek gerekirse, bu yaklaşım benim için kesinlikle işe yarıyor! Instagram’a hızlı hızlı göz gezdirirken, durup incelemeye aldıklarım hep bu görseller. Kullanılan renk, ürün, çizim, yaratıcılık kombinasyonu gerçekten dikkatimi çekiyor. Sizin için durum nasıl? İllüstrasyon ilginize değer bir ‘vitrin’ oluşturmayı başarabiliyor mu?

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.