Ayakkabılarınızı undo İle Tanıştırın

Begüm By Begüm2 Comments4 min read34 views

Stil sahibi olmak artık detaylarda gizli. Tıpkı gömlek yakalarının iç kısmına eklenen desenler, çantaların iç yüzeyinde, sadece çantanıza bir şey almak için elinizi uzattığınızda görünen dekoratif astarlar, hatta ayakkabıların tabanlarında kullanılan renkler gibi… Tüketicilerin kendilerini göze batmayan bir biçimde ifade etmesine olanak veren bu ‘detay’ meselesini, moda evleri yakın dönemde iyiden iyiye sahiplendi. Bir süredir konu ‘detaylı’ biçimde işlemekte.

nike-undo-scrVe bence, geçtiğimiz haftalarda lansmanı gerçekleşen undo isimli markaya ait ürünler, detay konusuna yepyeni bir soluk getirdi. Bahsettiğim ürünler, undo’nun tasarladığı ayakkabı bağcıkları. Moda severler bu marka ile New York Tasarım Haftası’nda tanıştıysa da, undo Türkiye çıkışlı bir proje. Projenin arkasında üç isim var; Markafoni’den tanıdığımız Sina Afra, Can Özinci ve ATÖLYE Labs.

Peki undo Nasıl Bir Ayakkabı Bağcığı?

undo-closing-magnetŞu aşamada undo’nun 25 ayrı çeşidi var. Ürünün en büyük farkı ise, bağcığın iki ucundaki metal parçalar. Bu iki parça içlerindeki mıknatıs sayesinde birleşiyor; ve yine uç kısmında bulunan minik bir kilit sistemi ile birbirine kilitleniyor. Bu şekilde, bağcıklarınızı bağlandığınızda oluşan iki fiyonga bir üçüncüsü ekleniyor. undo’yu eğlenceli kılan da tam bu detay. Üstelik bu minik fiyonk, markanın bir bakışta anlaşılması sağlayacak kadar da kuvvetli bir hareket. Tıpkı bir bakışta Bottega Veneta çantların, Christian Louboutin ayakkabıların benzerlerinden ayrışması gibi… Üçüncü fiyonk, undo’ya yön veren, zeki bir ‘marka kimliği’ ögesi.

Yazıyı okurken aklınızdan geçeni duyabiliyorum. Evet ayakkabı bağcığı değiştirmek en üşenilen işlerden bir tanesi. Ben mesela, yeni bağcığı bir türlü eskisini çıkarttığım şekilde bağlamayı beceremem! Ama undo’nun bunun için de müthiş pratik bir çözümü var. Bir undo’dan diğerine geçiş yaparken, iki farklı bağcığın uçlarını birbirine kilitleyebilirsiniz. Bu şekilde, eski bağcığı çıkartırken yeni bağcık onun geçtiği yolu takip edecek ve ayakkabı zahmetsizce yeni haline kavuşacaktır. Uygulamanın detayını merak edenler aşağıdaki video’ya göz atabilir.

 

undo İle Doğadan Aldığınızı Doğaya Geri Verin

Ancak tüm bunların yanında beni en çok etkileyen, undo’nun bağcıklarının arkasına yerleştirdiği sosyal sorumluluk hamlesi oldu. Bildiğiniz gibi ayakkabı üretmek endüstriyel bir süreç. Giydiğiniz ayakkabının parçaları oluşturulurken, tek tek birleştirilirken ve hatta ayakkabı mağazalarda yerini almak üzere yol kat ederken, karbon salınımına neden oluyor. Tek bir ayakkabının sebep verdiği karbon emülsiyonu yaklaşık 14kg. Bu da ayakkabıyı, giydiklerimiz arasında en yüksek karbon salınımı yapan ürün mertebesine yükseltiyor. Siz ayakkabınıza bir undo bağcık aldığınızda ise, marka sizin adınıza aldığı karbon ofset kredisi ile, evrene verilen bir ayakkabılık karbon zararını kapatıyor. Yapılan tahribatı ‘geri alıyor’. Tıpkı isminin içine gizlediği gibi, zararı “un-do” ediyor!undo-cycle

Global ısınma ve iklim değişimi gerçeğini hep birlikte yaşıyoruz. Bu krizin bir dirhem hafifletilmesinde en önemli rolü oynayan halkalardan biri de karbon denkleştirme pazarı. Karbon ofset kredisi alımıyla büyüyen karbon denkleştirme pazarını en basit tanım ile şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir yerde oluşan CO2 salınımını önlemek veya absorbe etmek için, doğaya hayat veren (solar enerji, rüzgar enerji projeleri ve tekrar ağaçlandırma gibi) bir başka projeye para yatırmak. Bu yöntem, teorik ve pratik olarak emisyonlarının telafi edilmesini mümkün kılıyor. Yani müşteri olarak bizler, minik bir parça olan bağcığa yatırım yaparak, ana parça olan ayakkabının yarattığı zararın kapanmasına destek oluyoruz. Sırf bu ‘iyilik’ fırsatı bile undo’yu sevdirmeye yeter.

undo’nun satışı henüz ülkemizde yok. Ancak çok kısa zaman içerisinde rengarenk bağcıkları Türkiye’de de göreceğimize eminim. Bu sorumluluk sahibi, yaratıcı ürüne ilk sahip olanlardan biri olmak için ise, haziran ayında www.kickstarter.com üzerinden yürütülecek kampanyaya tıklayabilirsiniz.

Yaratılan Markanın Formülü Oldukça Başarılı

pictures-undo-multipleundo’nun, gerek tasarımı gerek hikayesi ile, yarattığı markanın alt katmanlarını çok etkili ve anlamlı bir biçimde doldurduğu düşünüyorum. Bir defa ürün çok enerjik ve sempatik. Markanın arkasındaki mesaj ne kadar kuvvetli olursa olsun, satın alırken ürün estetiğinin hala birinci sırada olduğunu düşünürsek, bu bağcıkların ne kadar doğru bir kulvardan yürümeye başladığını görebiliriz. Daha yolun başında olmasına rağmen, undo’nun Türkiye’nin yüzünü gülümsetecek başarılara imza atacağına eminim. İşte bu yüzden undo ile hemen tanışın istedim.

İşin pratikteki en güzel yanına gelince, undo ile en sevdiğim ayakkabımı, sadece bağcıklarını değiştirerek, tüm kıyafetlerime uygun hale getirmek mümkün! Daha ne olsun :)

What do you think?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Comments