Robb Report- Mayıs 2015

Bu benim yayımlanan ilk makalem! :)

Derginin basılması için deli gibi sabırsızlanışımı, bayide dergiyi görünce duyduğum heyecanı ve sayfalarını karıştırıp da makalenin altında yazar olarak kendi adımı okuduğumdaki mutluluğumu hala ta içimde hissediyorum.  Uzun zamandır dergiyi arıyorum. Meğer sakladığım yeri kendim de unutmuşum. Bu yüzden geç kaldı MarkaHikayecisi’ne giriş yapması… Sizi “Yakalar İğnelensin” isimli ilk makalemden ufak bir pasajla baş başa bırakıyorum.

Makaleden Ufak Bir Alıntı:

rr-mayis15-icsayfa“…………… Bu sene ise, aksesuar dünyasında farklı bir objenin yükselişi söz konusu. Takım elbiselerin yakalarına iliştirilen iğneler, önümüzdeki dönemin ‘it’ parçası olmaya en büyük aday. Bu akımın sinyalini ilk veren, erkek modasına ait trendlerin belirlendiği en büyük organizasyonlardan biri olarak anılan ve Floransa’nın ev sahipliğinde düzenlenen moda haftası Pitti Uomo oldu. Hemen ardından ise, en yeni erkek giyim stillerinin habercisi olan Oscar Töreni’nde birbirinden şık broşlar görücüye çıktı. Kırmızı Halı’da siyah takım elbisesinin yakasına kırmızı taşlı bir iğne iliştiren Clint Eastwood ve ve lila rengindeki Givency ceketinin yakasına, Fred Leighton marka pembe bir broş takmayı uygun bulan Jared Leto, bu akımı sahiplenen erkeklere sadece iki örnek. Gerek sokak modasında, gerekse mühim organizasyonlarda öne çıkışına bakıldığında, takım elbiselerin yakalarına iliştirilen broşlar, ya da diğer bir deyişle yaka iğnelerinin yeni bir trend başlattığı aşikar.

Aslında broşların iliştirildiği delik, 1920’lerde erkeklerin kullandığı şapkaları ceketlerine bağlamak amacı ile yakalara açılmış. Böylece, rüzgarlı havalarda şapkanın uçup kaybolması önlenirmiş. Daha sonraları, cekette deliğin bulunduğu yakanın karşısına dikilen düğme, soğuk havalarda ceketi en yukarıya kadar iliklemeye olanak vermiş. Bugünün dünyasında, bu tip kullanımlara elbet ihtiyaç duyulmuyor. Ancak ceket tasarımlarındaki alışılageldik açık veya kapalı delik kullanımı, şimdi çok moda olan bu aksesuarın yükselişine kapıyı aralayan en büyük ilham kaynağı. ……………”

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.