Jimmy Choo X Moon Boot İşbirliğinin Ardından

chiara-ferragni-jimmy-choo-x-moon-boot-silver-shearling-and-shell-snow-bootsInstagram’daki tüm moda hesapları, tüm moda dergileri ona yer verdi. Blogger’lar onu ayağına geçirdiği gibi soluğu kameraların karşısında aldı; paylaştıkları fotoğraflar binlerce ‘like’ topladı. Ve Jimmy Choo’nun web sitesinde, daha kış henüz etkisini göstermişken beliren ‘sold out’ ibarelerine bakacak olursak yaratılan ürün çok da başarılı oldu… Moon Boot ile Jimmy Choo işbirliğinden bahsediyorum. Karda kolay yürümeyi garantileyen, kocaman (ve hatta kaba sayılabilecek) görüntüsü ile kendini bir bakışta anlatan İtalyan apre-ski markası ile sexy’likte rakiplerine açık ara fark atan mücevher gibi ayakkabıların yaratıcısı Jimmy Choo bir araya gelerek bu kış için özel tasarım botlara imza attı.

Marka işbirliklerine alıştık. Öyleyse nedir bu birlikteliği özel kılan? Farklılık işbirliği için bir araya gelen markaların özünde gizli. Burada ilk defa, ana satış ürünü ayakkabı olan iki markanın bir araya gelip yine bir ayakkabı tasarlamasına şahit oluyoruz. Bizim alıştığımız işbirliklerinde iki taraf da aynı ürünün üreticisi olmaz. Taraflardan biri (baz olan) üretici markadır, diğeri ise ona alışmışın dışında bir şekil kazandıran tasarımcı, sanatçı veya ünlü şahıstır… Pharrell’in Adidas için tasarladığı ayakkabılarda da, H&M’in Balmain imzalı kreasyonlarında da, Dilek Hanif’in Koton için yarattığı kapsül koleksiyonda da aynı formül geçerli. Bir tarafa marka, diğerinde şahıs…JIMMY CHOO Y MOON BOOT

Moda dünyasında yeni bir kapıyı aralayan Moon Boot X Jimmy Choo’ nun dikkatleri üzerine toplamasının nedenlerinden biri işte bu liderlik ettiği pazarlama hareketi. Düşünsenize bu Ugg ile Manolo Blahnik moonboot1markasının bir araya gelmesi gibi bir şey… Bu iki markanın neden el ele tutuşmayı seçtiğine geldiğimizde ise öncelikle her ikisinin de aynı müşteri kitlesine hitap ettiğinin altını çizelim. Eminim kayak seyahatlerinde karların üzerinde Moon Boot’la yürümeyi seçen bir çok lüks tüketim müşterisinin gardrobunda, şık davetlerde kullanılmak üzere özenle saklanan Jimmy Choo’lara yer vardır.

Jimmy Choo X Moon Boot Aşkının İçyüzü:

Jimmy Choo deyince aklımıza giymeye kıyamadığımız, narin, seksapeli yüksek, kırmızı halılara layık ayakkabılar gelmiyor mu? İşte Moon Boot için olayın tılsımı tam bu imajda gizli. Konforu ön planda jimmy-choo-moonboots-embed-3tutan, zarafetle işi olmayan Moon Boot Jimmy Choo sayesinde botlarına feminenlik aşılıyor. Cinsiyetsiz Moon Boot, cinsiyete bürünüyor. Bununla da kalmayıp botlarını fonksiyonelliğin de var olduğu birer moda parçası olarak konumluyor. Böylelikle müşterinin aklındaki Moon Boot imajı moda olan diğer ürünler ile aynı çerçevede değerleniyor.

Jimmy Choo penceresinde ise olay Moon Boot’un kullanım rahatlığı üzerinden cereyan ediyor. Jimmy Choo ürün yelpazesini genişletirken, ayakkabılarının kullanım alanına daha önce hiç var olmadığı bir alanı ekliyor; kayak pistlerini. Böylelikle müşterisinin karşısına daha önce sunmadığı bir ürün alternatifiyle çıkıyor. Yani, konforu tam, ayağı sıcacık tutan ve hala moda sahnesinde yer bulabilen ‘dişi’ karakterli botlar ile…

onthesnow-ch-mbVe bence işin en kritik noktası, iki marka da kendi kimliklerinden ödün vermeden bu işi kotarmış olmaları. Ekspertizlerini ortaya koyarak birbirlerinin markasındaki boşlukları kararında doldurmuş olmaları. Botlar için Moon Boot’a da, Jimmy Choo’ya da ait diyebilirsiniz. Zira ürünün üzerinde her iki markanın da ismi yazılı. Moon Boot X Jimmy Choo tasarımları her iki markanın kimliğini de başarıyla taşıyor.

Yani “ne olurdu şu Jimmy Choo’larım biraz daha rahat olsaydı?” ya da “ne olurdu şu Moon Boot’lar biraz daha zarif görünseydi?” yakınmalarının tümüne bu koleksiyon tek celsede cevap Jimmy-Choo-MB-Classic-Acid-Yellow-Mirror-Leather-and-Black-Shiny-Fabric-Moon-Bootveriyor.

Bu ortaklık başka markaların bir araya gelmelerine ilham verir mi? Mesela Speedo ile Vilebrequin yüzücülere özel bir tasarımla karşımıza çıkar mı? Hep birlikte göreceğiz. Ancak botların aldığı övgülere bakacak olursak, bu kapsül koleksiyon Jimmy Choo ile Moon Boots için uzun soluklu bir birlikteliğin habercisi bile olabilir.

 

 

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir