Monogram’ı Kutlamaya Değer!

Georges Vuitton’un 1854’te ilk valizini üretip üzerini babasının adının ilk harfleri ve çiçek desenleri ile süslemesinin üzerinden tam 160 sene geçti. Seneler içerisinde birçok köklü değişikliğe uğrayan, gelişen, yeniden yapılanan marka, patentli tasarımı olan Monogram’ı ürünlerinde kullanmaktan hiçbir zaman geri durmadı. Bugünün lüks tüketim dünyasında, marka algısı en yüksek desenlerden bir tanesi şüphesiz Monogram. İşte bu önemli tarihi kutlamak için Louis Vuitton 6 sanatçı ile bir araya geldi.

 

Fendi ve Chanel’in kreatif direktörü Karl Lagerfeld, moda tasarımcısı Christian Louboutin, endüstriyel ürün tasarımcısı Marc Newson, fotoğrafçı ve film yönetmeni Cindy Sherman, mimar Frank Gehry ve Comme des Garçons’un kurucusu Rei Kawakubo Monogram’ı tekrar yorumladı. Tasarlanan ürünler ise sadece çantadan ibaret değil. Örneğin, Karl Lagerfeld’in boks eldivenlerine karşılık, Cindy Sherman içine gardrobunuzun tüm detaylarını alabilecek bir valiz ile karşımıza çıktı.

Ünlü lüks tüketim markasının Monogram’ı kutlamaya değer bulması, elbet ki markanın özünün kutlamak ile alakalı. Louis Vuitton’un değerlerini seneler içerisinde renkten renge, formdan forma girerek iliklerinde muhafaza etmiş bu patentli tasarım, hem markanın dünü, hem bugünü hem de yarını için çok güçlü bir sembol nihayetinde. Bu işbirliği ile  monogram’ın zamansızlığına (dolayısı ile Louis Vuitton’un yarattığı Louis-Vuitton-Celebrating-Monogram_Marc-Newsonmarka gücüne) gönderme yapılıyor.  Ayrıca Monogram’ın günümüzün 6 ikonik sanatçısı tarafından yorumlanması, ortaya çıkan ürünleri bugünün en ‘hit’, en  ‘ikonik’ parçaları olarak konumluyor.  Bir düşünün, o sırt çantası, sadece bir Louis Vuitton ürünü değil. Geçtiğimiz eylül ayında Apple’da çalışmaya başlayan tasarımcı Marc Newson’ın elinden çıkmış bir Louis Vuitton ürünü!

LV 130. yılı için de benzer bir çalışma ile karşımıza çıkmıştı. 1996 yılında, Azzedine Alaia, Helmut Lang, Vivienne Westwood, Manolo Blahnik, Romeo Gigli, Isaac Mizrahi ve Sybilla Monogram deseni üzerinde çalışmışlardı. O dönem sadece moda tasarımcıları ile bir araya gelen Louis Vuitton bu sefer ünlü Monogram’ını farklı sektörlerin öncü isimlerine emanet etti. Günümüz modası artık birçok farklı disiplinden gelen veri ile bir yoğrularak şekilleniyor. Moda dünyasının vizyoner firmalarından Louis Vuitton’un bu hamlesi ise, bana göre, seneler içinde modanın sanata, teknolojiye, mimariye nasıl yakınlaştığının bir göstergesi.

 

 

0 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir