Sevgili Ayakkabı, Kaba Olduğun Kadar Güzelsin De…

Yaz için dergi karıştırmaya, mağazalara alıcı gözle bakmaya başladıysanız fark etmişsinizdir. Kalın bantlı, iri tokalı, dolgu tabanlı, ortopedik görünümlü sandaletler pek moda! Öyle ki ayakkabı ne kadar zarafetten uzaksa o kadar revaçta! Birkenstock’un birkaç sene önce ekmek peynir kıvamında sattığı (çok severim o ayrı) parmak arası terlikler alıştırmalıkmış meğer. O dönemler erkeklerin ince parmak aralarından bu modele terfi eden kadınlara burun kıvırdıkları dönemlerdi. Bu terlik içinde kadın ayaklarını ‘erkeksi’ bulduklarını, ‘hiç de yakışmadığını’ beyan ettikleri dönemlerdi. Ah bir de bu sezonu görseler!

Bir çoğu ortopedik çocuk ayakkabılarını ya da bir döneme damgasını vuran Ceyo terlik modellerini anımsatan sandaletler beğenseniz de beğenmeseniz de markalar ve moda ikonları tarafından kucaklandı bile! Bakınız Prada, Stella McCartney, Marni, Gucci, Balmain, Dolce&Gabbana, Salvatore Ferragamo ve diğerleri…

Kadın ayakkabıların daha kaba formlara bürünmesi aslında bir süredir süre gelen bir hikaye. Bu senenin farkı ise trendin zirve noktasını yaşıyor olması. Hatırlayalım; Christopher Kane’in ayaklarına Crocs iliştirilmiş modelleri Londra Moda Haftası’nda podyuma yolladığı koleksiyon da 2017 ilkbahar/yaz dönemine aitti.

Ben bu trendin moda dünyasını git gide artan bir üslupla ele geçiren ‘cinsiyetsizleşme’ akımının bir uzantısı olduğunu düşünüyorum. Bu tip sandaletleri erkeklerin ayaklarında görmeye karşı olanlardansanız, evet tüm kalbimle size katılıyorum! Ama bahsettiğim hem kadınlara hem erkeklere uygun tasarlanan unisex kıyafetler değil. Bahsettiğim, belli bir cinsiyeti yansıtmaktan kaçınan, bir tarafa fazla eğilmeyen, ortak kodları kullanan kıyafetler trendi.

Bunun üzerine bir de rahatlığı ön planda tutan, pantolonlardan elbiselere, kazaklardan tulumlara gardıroplara yayılan ‘oversize’ giyinme akımını ekleyin. Bu akıma uygun stillerin daha umarsız, daha genç, daha ‘cool’ bulunduğu günümüz kuralları ile çarpın. Sandaletlerin neden git gide kabalaştığını görebileceksiniz.

 

 

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir