Neden “Hadise For Twist”?

İşbirliği açıklandığından beri bombardıman gibi iletişimi devam ediyor. Bence harika bir iş çıkarttılar. Twist ile Hadise’nin güçlerini birleştirdiğini, Hadise’nin bu marka için bir kapsül koleksiyon hazırladığını duymayan moda takipçisi kalmadı. Bu işbirliğinin cirosal anlamda ne kadar başarı getireceğini elbet ekim ve kasım ayları gösterecek. Benim anlatmak istediğim ise Twist’in neden Hadise ile ortak bir projeye imza atmak istediği ve Hadise’nin niye bu işbirliğini kabul ettiği.

Geçtiğimiz aylarda markaların neden tasarımcılar ile dönemsel işbirliklerine soyunduklarını kaleme almıştım. Hatırlıyor olabilirsiniz… Ancak orada bahsi geçen tüm isimler tasarımcıydı. Koton için tasarım yapan Dilek Hanif veya İpekyol’a bir koleksiyon üreten Zeynep Tosun gibi… Şimdi ise karşımızda asıl mesleği şarkı söylemek olan bambaşka bir profil var.

twist-hadise1Twist’in bu işe soyunmaktaki ana amacı elbet Türkiye’de bir hayli popüler olan bu ismi kullanarak dikkatleri markasına toplamak. Hadise bir tasarımcı olmasa da bu ülke halkı için ikon olmuş isimlerden bir tanesi. Genç kitlenin sevdiği, sempatik bulduğu, ‘tarz’ olduğunu düşündüğü bir sanatçı… Hadise’nin Twist etiketi altında tasarlayacağı koleksiyon da otomatik olarak tüm bu sıfatları içermiş oluyor. Yani Hadise’nin kişisel imajı bütünüyle yaptığı projenin içine yerleşiyor. Esas farklılığı yaratan da aslına bu.

Üstelik ‘mass’ bir marka olan Twist ile Türk halkının sevdiği bir isim olan Hadise’nin markanın ana müşteri kitlesini oluşturan gençler nezdinde çok güzel buluştuğunu düşünüyorum. Diğer bir deyişle Hadise’nin gençlik fışkıran enerjisiyle Türk halkını coşturan kimliği, Twist müşterisi ile çok güzel örtüşüyor.hadise-twist2

Ayrıca Hadise’nin özel yaşamında tercih ettiği giyim stilinde Twist esinlenmeli parçalara rastlamak mümkün. Sanatçının markanın olağan çizgisine yakın bir doğal duruş sergilemesi de müşterilerin bu özel koleksiyonu daha kolay benimsemesine imkan tanıyor.

Twist’in bu proje özelinde yaptığı hesaplamalara yeni müşteri beklentilerini de kattığını düşünüyorum. Bu sonuca varmak güç değil. En basit mantıkla, Hadise’nin hayran kitlesinin Twist’inkini kat be kat aştığını hatırlamak yeterli… Yani Hadise bir anlamda yeni müşterinin mağaza kapısından içeri girmesi için gösterilen havuç gibi…

Aslına bu Twist’in bir sanatçı ile oluşturduğu ilk proje değil. Markanın daha önce Ajda ile işbirliği yaptığına da şahit olmuştuk. Ajda daha ‘büyük’ bir isim olsa da, ben Twist markasının DNA’sı ile Hadise’nin daha geniş bir ortak paydada buluştuğunu düşünüyorum.

hadise-twist3Hadise’nin bu işbirliğini neden kabul ettiğine gelecek olursak… Bu tip projeler ünlü kişinin takipçileri üzerindeki etkisini perçinlediği için önemli. Twist sadece Hadise’nin yüzünü reklamlarında kullanmakla yetinebilirdi. Ama bu yolu seçmedi. Yapılan işbirliği Hadise’nin farklı bir yanını (tasarım) övüyor olduğu için önemli. Çünkü Hadise bu işbirliği sayesinde müziğini ulaştırdığı kişilerle farklı bir platformda buluşuyor. Onlara tarzını da ulaştırabilir hale geliyor. Bu da hayranları için Hadise’ye bir adım daha yakınlaşmak demek…

Diğer taraftan, kendi dinleyicisi olmayan kişilere Twist aracılığıyla ulaşabilmek adına da bir fırsat bu Hadise için. Hem reklam, hem bir imaj çalışması, hem de müzikle modanın iç içe olduğu bu dünyada güçlü bir oyuncu olduğunun kanıtı.

Zaten bu işbirliğinde etkin olan dinamikleri düşündüğümüzde, birebir örtüşen örnek “Rihanna For Puma” dünyayı kasıp kavuruyorken “Hadise for Twist” neden başarılı olmasın? Değil mi??

 

 

 

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir