Originel- 19 Ağustos 2015

Originel’in bu haftaki sayısında illüstrasyona duyduğu aşkla nefis çizimler yapan The Lust List’i anlattım. Bu blog neden yüzbinlerin takip ettiği bir fenomene dönüştü? The Lust List ve benzeri çizim blogları moda dünyasının kurallarını nasıl değiştirdi? Hepsi bu yazıda.

Makaleden Ufak Bir Alıntı:

““Onları Alamazsam, Bunları Çizerim!” Avusturalyalı grafik tasarımcı Sally Spratt işte tam bu motto ile yola çıktı. Tasarımcının beş sene süren kurumsal çalışma hayatı moda ve illüstrasyona duyduğu aşk sebebiyle farklı bir yöne doğru kıvrıldı. Spratt satın almayı arzuladığı ayakkabıları, parfümleri, çantaları, mumları tamamen hobi olarak çizmeye başladı. Çizimlerini paylaşmak amacıyla da yaklaşık iki sene önce “The Lust List” isimli Tumblr ve Instagram sayfalarını oluşturdu. Bu sayfalar o kadar çok kişiye ulaştı ki, The Lust List kısa sürede bir fenomene dönüştü. Bugün bahsetmek istediğim marka hikayesi, The Lust List’in gelişimi üzerine. Çünkü bence, Sally Spratt gibi tasarımcıların, moda ve lüks tüketim pazarına kazandırdığı dönüşüm mercek altına almaya fazlasıyla değer.

The Lust List’in başarısının arkasındaki en önemli faktörlerden biri samimiyet. Çünkü Spratt çizdiklerinde gerçekten isteyip satın alamadığı ürünlere yer veriyor. Üstelik alamadıklarını çizerek tüm dünyayla paylaşmaktan da çekinmiyor. Kara kalem ve sulu boya kullanarak yaptığı resimlerin zahmetsizce boyanmış gibi doğal bir havası var.

İkinci önemli nokta ise, resmedilen her şeyin ulaşılmak istenen bir hayali beslemesi. Eminim birçok takipçisi Spratt’in hayalini süsleyen Celine çantanın veya Isabel Marant sandaletin aynısına sahip olmak istiyordur. “Bu ürünü alamıyorsam, çizerim” derken Spratt, kendisiyle aynı hayali kuran lüks tüketim sever kitleyi de kucaklıyor. ………………………….”

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir