Ürün Kodlarını Çözmek- Dolce by Dolce&Gabbana

Parfüm değiştirmeyi sever misiniz? Benim için parfüm ritüeli şöyle ilerliyor; bir parfümü beğenip alıyor. Şişe bitiyor yeniden alıyorum. İki- üç şişe kullandıktan sonra yeni bir parfüme doğru yelken açıyorum. Bazı istisnai durumlar oluyor tabi. Örneğin, Marc Jacobs’ın Daisy’sini çok uzun senelerce kullandım. Şimdi kullandığım parfüm Dolce ile de uzun süreli bir beraberlik düşünüyorum. :)

IMG_6679Dolce&Gabbana’nın Dolce’sine aşkım daha ilk çıktığı ay başlamıştı. İki senedir başucumda. Elbet ki kokusunu çok sevdiğim için bu ürünü kullanıyorum. Ancak tercih sebebim bununla sınırlı değil. Bir parfüm için görüntü çok önemli. Bir defa ilk izlenimi oluşturan o. Parfümü denemek ile denememek arasındaki kararı verdiren o. Dolce’nin beni kendine hayran bırakan tasarımını ise, arkasındaki markanın DNA’sını harika bir şekilde yansıtmasına bağlıyorum. Bundan sonra MarkaHikayecisi’nde sizlere kalbimde taht kurmuş ürünlerden bazılarının tasarımı arkasındaki kodları anlatmak istiyorum. Beğeniyoruz da neden? Marka bu tasarımı nasıl geliştirmiş? Tasarımın içinde markanın kodlarından hangileri gizli? Bu ürün bizi niye kendine çekti?

Çünkü markalar ürünlerin içine yerleştirdiği kodlar sayesinde müşteriyle konuşuyorlar. Bu sayede koskocaman bir markayı belli çizgilerin içinde tutabiliyorlar.Dolce_perfume_Gabbana

Dolce’ye gelince…. Dolce&Gabbana bu parfümü üretirken marka kimliği kadar markasının tarihi dokusunu da ortaya koymuş. Parfümün en ilgi çeken kısmı elbet kapağındaki çiçek. Bu naif renkli zarif çiçeği tasarlarken Sicilya’nın meşhur marzipan şekerlemelerinden ilham alınmış. Markanın köklerinin dayandığı İtalyan yaşam stili ve Domenico Dolce’nin doğum yeri olan Sicilya etkisi en romantik şekliyle şişeye yansımış.

dolce-and-gabbana-women-perfumes-dolce-valentine-day-perfect-gift-ideas-2014-for-herKapağın hemen altında görülen siyah kurdele ise Dolce&Gabbana’nın tasarımlarında bolca görmeye alıştığımız, güçlü bir detay. Zira beyaz gömlekler üzerine iliştirilmiş siyah kurdeleler markanın defilelerinde defalarca podyuma çıktı.

Şişenin abartısız oval formu feminenliğe, açık yeşil renkli parfümü ise Akdeniz havasına vurgu yapar nitelikte. Ancak bence en anlamlısı şişenin üzerindeki “Dolce” yazısı. Çünkü bu yazım aslında Domenico Dolce’nin babasına ait imzanın bir replikası.

Parfüm tıpkı Dolce&Gabbana’nınki gibi feminen, Akdenizli, seksi, zarif, güçlü bir kadının tarifi… Zaten markanın Dolce’nin reklamı için seçtiği kare de tüm bunları doğrular nitelikte. Bence Dolce, tüm bu elementlerin birleşimi olduğu için çıktığı günden beri en çok satanlar listesinde.

dolceandgabbana_dolce_new_bt_140214

Henüz bir yorum yapılmamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir